Vienu sakiniu: Kelionė į save “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” ir “The Fountain” motyvais.

Apie: Nemo Nobody gyvena normalų gyvenimą su žmona Eliza ir trim vaikais, kol tikrovė išnyksta ir jis prabunda, kaip senas žmogus 2092 metais. Būdamas 120 jis yra seniausias mirtingas žmogus pasaulyje, kuriame niekas nebemiršta. Tik jo tai nejaudina. Vieninteliai jam rūpintys klausimai yra ar jis nugyveno teisingą gyvenimą, ar mylėjo tas moteris, kurias turėjo mylėti ir ar turėjo vaikus, kuriuos turėjo turėti? Daugiasluoksnė meilės istorija rutuliojasi drugio efekto – jog drugelio mostelėjimas sparnais gali sukelti audrą už tūkstančių kilometrų – fone.

Citata: “You have to make the right choice. As long as you don’t choose, everything remains possible”.

Kodėl žiūrėti? Poros žinomų filmų minėjimas bandant apibūdint “Mr. Nobody” yra ir spekuliatyvus, ir sąžiningas tuo pačiu. Neabejotinai koks Michel Gondry fanas pažiūrėjęs Jaco Van Dormael darbą leptels, jog tai nesulyginami filmai, verčiau jau šį ambicingą belgų darbą lyginti su “Sliding Doors”. Turinio prasme jis neabejotinai bus teisus, tačiau ne atmosferos ir pateikimo, kurie šiuo atveju svarbesni. Nors vienintelė priežastis kodėl man bežiūrint “Mr. Nobody” neatvėpo žandikaulis yra tai, jog žiūrėjau jį ne didžiajam ekrane (jam tik ten vieta), esu tikras, kad daug kas nesupras manęs. Šia prasme labai tinka sulyginimas su Darren Aronofsky “The Fountain”, kuris vienus paliko labai skeptiškus, kitus – susižavėjusius. Aš prie antrųjų. “The Fountain” aš priėmiau skrandžiu, širdimi, akimis – viskuo, tik ne smegenimis. Lygiai taip pat nutiko su “Mr. Nobody”, kuris smegenis pradėjo varginti tik filmui pasibaigus. Jausmas tarp sapno ir realybės neapleido visų tų šimto penkiasdešimties minučių metu, kas vėliau paaiškėjo, buvo gan teisinga reakcija į tai, kas pralėkė pro mano akis.

Vizualinė filmo pusė ir ambicingumas ($58 milijonus kainavusi juosta – brangiausia Belgijos kinematografo istorijoje) gali nublankinti pasakojimo dalį, kuri yra ne kas kita, kaip pasaka su daugybe pradžių ir pabaigų, tačiau realiai sunku neįvertinti herojų spalvingumo ir aktorinio meistriškumo. Kone kiekviena siužetinė linija galėtų būti emocionalaus ir įtaigaus filmo varomąja jėga, tačiau tuomet, taip, tai galėtų virsti į “The Curious Case of Benjamin Button”, o atmetus siužeto fantastinį charakterį ir “Dear John” lygio pagraudenimus.

Aukščiau minėta citata yra ir įvadas, ir raktas į “Mr. Nobody” sprendimą, tačiau vargiai ja pavyks pasinaudoti iki juostos pabaigos ar net artimiausias kelias valandas po jos. Tai lyg atspirties taškas daugybei istorijų ir vienai režisūrinei vizijai. Kiek ir kaip tai paveiks kiekvieną iš žiūrovų, aš nežinau. Žinau tik tiek, jog teko skaityti mokslinio tyrimo rezultatus, kuriuose žmonių klausė, ko jie gyvenime labiausiai gailisi? Tarp populiariausių atsakymų nebuvo nė vieno teigiančio, jog žmogus gailisi dėl to, ką padarė: nusipirko tą mašiną, vedė tą moterį, įstojo į tą universitetą. Žmonės labiausiai gailisi ir graužiasi dėl to, ko nepadarė: nepabandė stotį į tą universitetą, neužkalbino tos merginos, neišvyko į tą kelionę. Kai tu padarai sprendimą, tu turi atsakymą. Vieną vienintelį. Kai nepadarai – atsakymo nėra, o klausimų su kiekviena diena vis daugėja: o juk galėjo būti taip, o juk galėjo atsitikti anaip, gal su anuo žmogumi aš būčiau laimingesnis? Tu tarytum imi gyventi alternatyvioje realybėje, vogdamas laiką iš esamos. Bet tuo pačiu žmones valdo ir kitas mechanizmas… Jeigu jie pasirenka ir jų sprendimas nesuteikia jiems laimės, kaltinti jie gali tik save. Jeigu jie nedaro sprendimų (joks sprendimas irgi sprendimas) ir tampa kitų pasirinkimo variantais, jiems nereikia kaltinti savęs – tam yra aplinkybės. Aš pats mėgstu sakyti, jog tam, kad būtum laimingas, turi būti drąsus – priimti svarbius sprendimus, prisiimti atsakomybę už juos. Jeigu tavo laimę kuria kitų sprendimai, aplinkybės, ar tai tikrai tavo laimė?

Reziumė: “Mr. Nobody” lipa į kultinio filmo teritoriją, o tai reiškia tik vieną – pasižiūrėti būtina. Nepatiks – spjausi, patiks – dėkosi Dievui, kad nepraslydo pro akis.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=kMLVUr0whbE