Spalio 9, 23 d., lapkričio 9, 20 d. Šiuolaikinio meno centro skaitykloje bei Nacionalinės dailės galerijos konferencijų salėje Internetinis šiuolaikinio meno žurnalas artnews.lt drauge su Šiuolaikinio meno centru bei Nacionaline dailės galerijos informacijos centru pristato pirmąjį tarptautinių meno kritikų dirbtuvių – Three uses of the knife –užsiėmimą spalio 9 d., penktadienį, 11 val. Šiuolaikinio meno centro skaitykloje.

Pirmoji renginių ciklo diena „Pirmasis pjūvis: praktiniai redagavimo ir leidybos metodai“ (angl. FIRST CUT: practical approaches to writing and publishing) bus skirta bendrųjų problemų tekstų rašyme bei vertime nagrinėjimui. Šiuolaikinio meno centro kuratorius, Simon Rees, daugiau nei penkiolika metų dirbęs leidybos srityje, šiuo metu redaguoja ŠMC publikuojamą „Interviu“ žurnalą, kur jis nuolat susiduria su tekstų vertimo ir pateikimo užsienio skaitytojams problemomis. Pateikdamas praktines užduotis jis dirbtuvių dalyvius supažindins su teksto redagavimo, vertimo ypatybėmis ir praktiniu jų taikymu.

Britų žurnalistė Ellie Levenson publikuoja savo tekstus tokiuose leidiniuose kaip „Guardian“, „The Independent“, „The Times“, „Observer“, o taip pat yra „Nepaklusnios mergaitės gidas į feminizmą“ (The Noughtie Girl’s Guide to Feminism) autorė. Londono Goldsmiths Universiteto dėstytoja, E. Levenson, pasidalins įvairiomis gudrybėmis, kaip sudominti galimą ar būsimą redaktorių savo tekstu, kurias detales pabrėžti ir kokiu kampu geriau žvelgti į reiškinius, norint įdomiai aktualizuoti pasirinktą problemą.

Three uses of the knife – tai kūrybinės dirbtuvės bei seminarai skirti ne tik lietuvių, bet ir Baltijos šalių meno kritikams, į kurias bus kviečiami pripažinti redaktoriai, rašytojai, meno kritikai, kultūrologai, menininkai iš Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Olandijos, Švedijos, Lietuvos, Libano. Three uses of the knife – tai teatro teoretiko David Mamet knygos pavadinimas. Nors minėtoji knyga tyrinėja teatro ir gyvenimo santykį, tačiau kartu ir iš esmės nagrinėja dramą kaip žanrą. To siekiama ir šiais renginiais – iš naujo pažvelgti į šiuolaikinio meno kritikos žanrus, funkcijas, strategijas ir pergalvoti jos galimybes.

Antrosios dirbtuvių dienos, vyksiančios spalio 23 d., Nacionalinės dailės galerijos konferencijų salėje, tema – meno kritika išplėstame lauke, kur išsiskleis kritinių tekstų formos, funkcijos bei strategijos. Šią temą plėtos pripažinti meno kritikai bei kuratoriai: rašytojas, menotyrininkas, Malmės dailės akademijos direktorius ir Lundo parodų rūmų kuratorius, Anders Kreuger; olandų meno kritikas, kultūrologas, vienas iš žurnalo „Frieze“ redaktorių Jan Verwoert; Vivian Rehberg, meno kritikė, rašanti į žurnalą „Frieze“, „Artforum“ ir kt., Paryžiaus Parsons dizaino ir meno akademijos dėstytoja.

Trečiąją dieną, lapkričio 6 d., penktadienį ŠMC skaitykloje  vyks vadinamieji „atvejo tyrimai“ (angl. case studies), kurių metu dirbtuvių dalyviai drauge su žymiais menininkais, dizaineriais, istorikais, rašytojais mėgins aptarti autentiškus, originalius rašymo būdus, teksto kaip meno ir meno kaip teksto tyrinėjimus. Joje dalyvaus britų rašytojas, knygų dizaineris, performansų menininkas Will Holder, Belfaste gimusi rašytoja, dėstytoja, redaktorė Maria Fusco, taip pat libanietis rašytojas, kino teoretikas bei video menininkas Jalal Toufic.

Ketvirtoji diena (lapkričio 20 d., NDG konferencijų salė) supažindins su šiuolaikinio meno nagrinėjimo galimybėmis platesniuose kontekstuose: literatūroje, šiuolaikinėje psichoanalizėje, filosofijoje. Dirbtuvių metu bus siekiama atskleisti tarpdiscipliniškumo svarbą nagrinėjant šiuolaikinio meno procesus. Šiuose užsiėmimuose dalyvaus filosofas, antropologas, filosofijos profesorius Gintautas Mažeikis, humanitarinių mokslų (filosofijos krypties) daktarė, knygų sudarytoja, vertėja Audronė Žukauskaitė, kultūros tyrinėtojas, Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų dėstytojas Artūras Tereškinas bei Lietuvos meno kritikos ikona – Alfonsas Andriuškevičius.

Tuo pačiu menotyros daktarė, Filosofijos, kultūros ir meno instituto darbuotoja, Erika Grigoravičienė apžvelgs Lietuvos meno kritikos kontekstą, nagrinėjant konkrečius kritinių tekstų pavyzdžius. Dieną užbaigs apibendrinanti diskusija, kurią moderuos kuratorė meno kritikė Laima Kreivytė.

Visos dirbtuvės, išskyrus ketvirtąją dieną, vyks anglų kalba. Renginiai nemokami. Visą informaciją  apie Three uses of the knife galite rasti internetinėje svetainėje www.3-uses-of-the-knife.lt