Neabejoju, kad kitąmet dėl titulo “geriausia nauja vieta” kovos neseniai duris pravėręs k/t “Pasaka” ir Nacionalinė dailės galerija. Pastarajai balsą galima atiduoti vien už šeštadienį atvėrusią parodą “Šaltojo karo metų modernizmas. Menas ir dizainas: 1945–1970”.

“Po Antrojo pasaulinio karo smarkiai sustiprėjo varžybos tarp dviejų didžiųjų pasaulio valstybių – Sovietų Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Prasidėjus šaltajam karui, abi šalys ėmė agresyviai stiprinti savo įtakos sferas: varžydamosi dėl ginkluotės sparčiai kūrė naujas technologijas, įgyvendino ambicingas kosmoso užkariavimo programas, visame pasaulyje organizavo propagandos karus. Siekdamos viena kitą pranokti, jos ėmė demonstruoti šiuolaikinį gyvenimo būdą, pažangos ženklus ir kurti utopinius ateities vaizdus. Į šias varžybas įtraukti menas, architektūra ir dizainas turėjo perteikti pranašesnę modernumo viziją”.

Viena įdomiausių Lietuvoje (ir ne tik) matytų parodų džiugina ne tik puikiais eksponatais (dizaineriam siūlau užsukt pasisemt įkvėpimo), bet ir naujos informacijos srautu bei kuriama atmosfera, kuri minimą laikotarpį pristato kiek neįprastu kampu, nustebina, o kartais net ir šokiruoja.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=_7CyAHk1Nfw&start=168

Vietos parodoje randa ir grafinis dizainas, ir architektūra, ir kinas, ir politika, ir kosmoso užkariavimo programos. “Sputnik” modelis, ištraukos iš James’ų Bond’ų, “Soliario”, “Che Gevara”, “Braun” radijo imtuvas, laikrodžiai su pasiklausymo įranga ir net baldų bei rūbų kolekcijos.

httpv://www.youtube.com/watch?v=RCZks2F3Gf4
(ištrauka iš “kitchen debate” apie kurį parodoje užsimenama spausdintoje medžiagoje)

Net jeigu jūsų kultūrinomosi planai apsiriboja trijomis išvykomis per metus, “Šaltojo karo metų modernizmas. Menas ir dizainas: 1945–1970” turi patekti tarp jų. Puiki proga už 10 Lt įvertinti naują “geriausią vietą” ir viena įspūdingiausių parodų Lietuvoje.

http://ndg.lt/
http://www.vam.ac.uk/