DSC04414
Ir tas “Manila, Filipinai” šiuo atveju nėra atsakymas. Beje, Manila, ypač pavažiavus nuo turistiškiausių vietų nesijaučia labai saugi, tačiau viskas tikrai nėra taip blogai, kaip gali atrodyti pasiskaičius komentarus internete. Gal todėl, kad man pasisekė.

Minima vieta nėra labai turistinė. Praleidau ten beveik porą valandų, bet per tą laiką mačiau tik vieną užsienietį su gidu. Daugiausiai ten sutikti arba ispanų, arba kinų, arba vietinių. Vienas, kurį sutikau, gyveno ten 8 metus, bet dėl vietinės valdžios sprendimo turėjo išsikraustyti.

DSC04415
Kartais miestelyje apimdavo jausmas, lyg jame nebūtų nė gyvos sielos, tačiau karts nuo karto galėdavai užmatyti, tai gatvių tvarkytoją, tai policininką.
DSC04428

Vietiniai, toks jausmas, buvo užsidarę namuose, tarytum, turistai jų nedomintų. Trečia valanda dienos, o niekas net Coca-Cola kioskelyje nesirodo.
DSC04443

Jausmas dėl viso to būtų nepalyginamai keistesnis, jeigu ne faktas, jog šitas miestelis yra ne tiek miestelis, kiek kinų kapinės. Atsirado jos ispanų kolonizavimo periodu, nes ne visi buvo įleidžiami į katalikiškų kapinių žemę
DSC04450
DSC04423

Gal ir sunku įsivaizduoti tai, kaip turistinę vietą (įrašai apie kapines šiuo nesibaigs), tačiau įsoūdį daro. Kitoniškumu. Vis tik tai yra didžiulis miestelis. Pastatai, kokių norėtų pusė Manilos gyventojų, čia priklauso mirusiesiems. Vieni jų su ventiliatoriais, kiti su oro kondicionieriais, apšvietimu, virtuvėle.

DSC04445

Pamatęs ką nors paprastesnio (be stogo virš galvos), pajuokauji, kad šitas turbūt buvo iš vaikų namų, kad tenusipelnė tvorelės ar tik paminklinio akmens.
DSC04432

Tačiau realiai viskas čia tėra skonio ir pinigų reikalas. Pavyzdžiui, jeigu mėgai krepšinį, kodėl tavo vietelė negalėtų atrodyti štai taip:
DSC04427

Mano sutiktas vietinis saugojo savo šeimininko tėvo kapą gyvendamas čia dešimt metų. Realiai, gyvendamas kapinėse prie kapo dešimt metų! Tai buvo “Puregold” tinklo savininko tėvas. Jo mauzoliejus atrodo štai taip (pirmam plane)
DSC04439
Kam priklauso antrasis (fone) jau nebepamenu, bet užtat žinau, kad 2002 metais jo savininkai už sklypo nuomą sumokėjo 7 milijonus pesų, kas yra apie $170000. Čia neskaitant to, kad tai tik sklypo kaina ir ji tik 25 metams ir tokia ji buvo prieš dešimt metų.

Gal todėl, kai kurie kapai ten dabar atrodo maždaug taip
DSC04417
Atrodo, lyg ten būtų buvę kažkas, kas buvo labai brangu ne tik artimiesiems. Tiesa gi tokia, kad nemaža dalis giminačių perlaidoja artimuosius kitur, kartais išveždami į Kiniją.

Tokie, tad paradoksai, jog ir gyventi brangu ir būti mirusiu nepigu.