Hangzhou, West Lake

(Tęsinys…) Man jau ne pirmą kartą norisi pasakyti, kad Kinijoj keliauti yra gan brangu, bet… kaip paklaustų vienas mano mylimas veikėjas: „Compared to what?“. Su Indija? Traukiniais? Tada labai brangu. Su Japonija? Be traukinių pass’o? Tada ne. Iš Zhangjiajie Avataro kalnų traukiniu galima nukeliauti iki pat Šanchajaus (na, ir atvirkščiai). Kitaip tariant nuo vieno pagrindinių miestų Kinijoje tas UNESCO stebuklas yra ranka pasiekiamas. Labai ilga ranka, tiesa – maždaug 1100km. Žiūriu senus kelionės užrašus ir matau, kad bilietas miegamajame vagone kainavo 62 eurus. Už kokius 27 galima suvažinėti turint tik sėdimas vietas, bet kai kelionė yra nuo 15:56 iki 10:28, tai supranti, kad po tokios nemiegojęs (o aš tikrai sėdėdamas nemiegu) jausiesi, kaip suvažinėtas ir diena nueis velniop. Šanchajus buvo paskutinė šios kelionės stotelė prieš išskrendant į Japoniją, priešpaskutinė turėjo būti Suzhou, bet norėjosi kuo greičiau sutrumpinti naktinį pasivažinėjimą, tad dar dienai/nakčiai išlipom Hangzhou.

Hangzhou

Jausmas Hangzhou kažkodėl kiek kitoks nei daugelyje iki tol aplankytų vietų (tiesa, kiekviena vieta šioje kelionėje buvo gan skirtinga). Tokia gyva, moderni, laisva, daug šviesų. Man priminė labiau Taivaną nei iki tol matytą Kiniją. Žiūėti Hangzhou nelabai yra ką, realiai vienas didelis objektas – West Lake. Bet ežeras iš ties didelis ir net galėtum sakyti gražus (pirma nuotrauka yra iš ten). „Galėtum“, nes nežinau, kaip ši vieta atrodo darbo dieną, tačiau būdama netoli Šanchajaus, matyt, pritraukia nemažai vietinių turistų ir mes juos visus matėm penktadienio vakarą. Jausmas, lyg visa Palangos Basanavičiaus gatvė nutartų aplink Tiškevičiaus parko prūdus porą ratų apsukti.

Suzhou – kitas reikalas. Greta su keliais kitais miestukais aplinkui tai yra gan didelis UNESCO objektas – alia vandens miestai, tokios tipo Kinijos Venecijos. Pradinis planas buvo aplankyti ir bent vieną iš jų, bet labai simpatiška mūsų AirBnB host’e įtikino, kad visi tie miestukai yra, kaip sakoma, same same, tik mažesni. Turint omenyje, kad jokių check susirinkti aplankytuose objektuose neturėjom, nutarėm daugiau laiko praleisti vaikščiodami pačiame Suzhou. Graži vieta. Yra ir paprastos Kinijos, ir neįprastos, ir UNESCO, ir sodų, ir upių.

Suzhou

Kuo man dar užstrigo Suzhou, tai maistu! Visi, kas mane kiek geriau pažįsta, žino, kad maistas yra ne paskutinis dalykas mane dominantis kelionėse, bet nieko iki šiol apie tai nerašiau. Na, nes kažkaip ne itin su juo pavyko, nieko labai įsimintino gerąja prasme nebuvo – pradedant pirmu fiasko Pekine, kur turėjau patikrinti vietinę Pekino antį. Susiradau pagal rekomendacijas gerą vietą, kiek susivėlinom ir atėjus pagal koordinates pasirodė, kad ta vieta jau seniausiai neveikia. Buvo noras ieškoti kažko kito, bet viskas jau užsidarinėjo, tai nėrėm centrinėje gatvėje į pirmas pravertas duris. Viską galima valgyti, sako liaudies išmintis, tiesiog kai ką tik vieną kartą. Dar atsimenu, kaip vaikai padėjo savo močiutėms Zhangjiajie priimti iš mūsų užsakymą, nes tik jie mokėjo angliškai. Tai bendravimas ir pats procesas įsiminė gerokai skaniau už maistą. Žinoma, žinoma, ir Xi’An pirkta duona, kuri priviliojo, bet tuo pačiu ir padėjo atsikratyti beždžionės–gezo bei ten ragauti persimonų pyragaičiai, kurių vis dar neradau laiko atgaminti Lietuvoje (bet vis dar žadu), ir Pomelai už kuriuos pirmą dieną smarkiai permokėjom ir dumplainiai, kuriuos pirmą kartą valgiau ne kaip vienetinį papuošalą ant torto, bet pilnom saujom ir pilnais žandais bei puikios kokybės dragonfruit, kurių kainos ten, kaip pas mus obuolių (gal net ir pigiau). Bet va tokio kažko labiau įsimintino iš pietų meniu gerąja prasme nebuvo iki pat Suzhou.

Suzhou, tuo tarpu, padovanojo net dvi gan puikias patirtis su maistu (trečioji – bandymas įvaldyti vietinių pusrytį – vienoje nuotraukų aukščiau). Nemaža dalimi tai susiję su ta pačia, jau minėta, AirBnB hoste (ji dar mums padėjo išsiųsti vietinės mūsų „Inkaro“ atmainos, „Feiyue“, sportbatukus – puiki, puiki „Feiyue“ parduotuvė pačiame turistinio rajono centre).

Pirma – tie makaronai su marinuotais grybukais (nuotrauka viršuje). Visiškai vietinė vieta. Mums net surašė instrukcijas, kur eiti, ko prašyti, etc. ir mes jau buvom bepradedą vaidinimą, kurio metu imituotume brokolius, morkas ir kitus vegetariškus dalykus, kurių pageidaujame savo patiekale, bet greit prie mūsų prisistatė vienas vietinis vaikinukas, kuris puikia anglų kalba viską sutvarkė. Aš sakau, aš sakau – kinai puikūs žmonės, kai patys nėra turistai :) O sriubą su makarais, tai galėčiau kartoti ir kartoti. Toks dolerio maistas, kuris lietuvišką rameną paverčia pagaliukais.

Suzhou

Šią, paskutinę nuotrauką iš kelionės, norėčiau pasilikti desertui (bet dar reiks šiek tiek outro per Šanchajų) – tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme. Tai yra labai, labai populiari duona Suzhou. Norėčiau sakyti panašiai, kaip spurgos Kaune, bet iš tiesų labiau, kaip šviežia duona ir prancūziškas batonas Palangoje Lietuvos nepriklausomybės apyaušryje (tai, kas dabar atrodo kasdienybė, tuo metu buvo wow dėl kurio kas antrą dieną stovėdavai eilėje – panašiai, kaip atvežamų laikraščių ar „Pingvino“ ledų kauburėliais). Ir jos galima įsigyti pačiame turizmo centre, tad nepamatyti – neįmanoma. Ir žmonės ją perką ne po vieną, bet realiai maišais – po dvi, tris, keturias. Galėtum pagalvoti, kad ji kokia tai ilgai išsilaikanti ir iš čia, kaip koks virusas, sklinda po visą Kiniją, bet taip atrodo tik, kol įsigiji. Ji tokia lengva, švelni ir minkštutė, kad atrodo, kad kažkas sugebėjo debesį įversti į metalinę formelę ir apkepti, kelis lietaus lašus razinomis paversdamas. Ir pigi, kaip velnias… Ir, kai matai, kaip visi perka, tai ir pats esi priverstas pabandyti – iš „šaibų“ sutaupytų neinant į dar vieną UNESCO dvarelį. Nusipirkom, paragavom – nu fantastika. Suputom akimirksniu – net antim neliko. Nu, galvojam, realiai reikia imti dar, jeigu ne pusryčiam, tai bent vakarienei prie arbatos. Kaip tarėm, tai ir padarėm. Grįžtam namo, pasidarom arbatėlės, plėšiam ir… matom, kad vietoj razinų ten kiauliukas įsisukęs. Tokie mažutėlaičiai gabaliukai, kuriuos nesunku apeiti/iškrapštyti, nes tešla akivaizdžiai vyniojama sluoksniais su siurprizais tarp jų. Paklausėm savo host’ės, tai jo, sako, būna saldi versija ir būna su miasyte. Tai mes kitą dieną buvom protingesni – ir ėjom pirkti ne tiesiog bulkytės, bet bulkytės su razinkom. Ištaikėm momentą, kai mažiau žmonių ir išreiškėm savo pageidavimą, kuris mūsų laimei buvo suprastas (čia aš dėl kalbos). O tada ir prasidėjo… Tai uostymas, tai durstymas pagaliukais… Pasirodo kepykla tešlą gauna paruoštą pašovimui į krosnį, todėl jie ir patys nežino, ką kepa/parduota ir panašu, kad kinams patiems, tai nelabai ir rūpi: saldi ar su kiauliuku bulkytė. Vis tik po ilgų chirurginių įsikišimų jie mums surado bulką ant kurios uždėjo „stamp of approval“, kad vis tik ši yra saldi versija. Aš sakau – kinai puikūs žmonės, kai nekeliauja. Grįžom namo, plėšiam debesį – su kiauliuku… Nu japonamat

Tokiom nuotaikom ir išvykom į paskutinę stotelę – Šanchajų. Planas toks ir buvo – prasieiti per miestą, į viešbutį, pernakvoti ir gan ankstyvu skrydžiu – į Japoniją. Jokių lūkesčių Šanchajuj neturėjau ir jis man juos pilnai išpildė. Vieni sako, kad ten gražus kolonijnis palikimas, bet… Gal reikia labiau pasigilinti ir mažiau skubėti, nes tikrai nieko panašaus Victoria Terminus traukinių stotį Mumbajuje čia nėra. Kai kas sako, kad tai vienas gražiausių naktinių horizontų su apšviestais moderniais pastatais… Na, nežinau, mes, man regis, bent porą valandų pravaikščiojom krantine laukdami, kol sutems ir žiūrint retrospektyviai, atrodo, kad tą laiką buvo galima praleisti ir geriau.

Kiniją paleidom apsilankydami mano dar Taivane pamėgtame „Din Tai Fung“ tinklo restorane – sakoma kone pigiausioje vietoje apdovanotoje „Michelin“ žvaigžde (kalbant tarp mūsų, žvaigžde apdovanotas jų restoranas Hong Konge, bet jie visi dirba milimetrų tikslumo nurodymais visame pasaulyje, tad patirtis turėtų būti ta pati). Ir nors to niekada nedarau, Šanchajuje pasirinkom miegoti oro uosto viešbutyje (realiai, tarp dviejų terminalų). Europietiškais standartais jis nebuvo brangus, o kai pabandai įskaičiuoti nerimą ir stresą dėl ankstyvo išvykimo ir derybų su taksistais, jų pagavimo (sakau, kinai puikūs žmonės, kai nekeliauja, bet ne tada, kai jie yra taksistai), etc. Tai buvo geriausias sprendimas tą dieną, gal net per visą kelionę. Net jeigu padarytas gerą mėnesį prieš tai. Tiesa, beskubėdamas ryte ten palikau su savimi tampytą japonišką (made in china, aišku) permatomą skėtį, bet ai nu, koks skirtumas, kai tą pastebi prieš skrydį į Japoniją?

06:05 Shanghai – Osaka, take off.