Xiangde Temple, Tianxiang, Taroko
Xiangde Temple, Tianxiang, Taroko

Jeigu važiuoji į Taivaną, žinai, kad turi aplankyti Taroko. Gali aplankyti Alishan, gali Sun Moon Lake ir daugelį kitų, bet Taroko – turi, privalai. Žinojau ir aš dar aną kartą besilankydamas Taipėjuje, bet nutariau, kad sužinojau per vėlai ir dienos kelionė pasirodė per brangi vienam, jau nekalbant apie tai, jog visiškai neįsivaizdavau tos vietos (logistikos, dydžio, etc.). Iš aprašymų, tai vos antra vieta per visas keliones, kurios nesuvokiau, kol nepamačiau (kita buvo Batad ryžių terasos Filipinuose). Praleidęs Taroko praėjusios kelionės metu, šį kartą duoklę atidaviau su kaupu – įprastinę dienos kelionę pakeičiau keturiomis nakvynėmis šiame žymiausiame Taivano nacionaliniame parke. Kad visas jas lijo (ne tik ten – visoje šalyje) ar lynojo labai nenuvylė, labiau buvo gaila, kad nepamačiau šios didybės kitoje šviesoje. Debesyse skendinčios kalnų viršūnės užburia, bet kas žino, kaip saulės paliestas paveiktų žydras, tarp uolų tekantis vanduo?

Tiesa, ne visur jis jau toks žydras, koks dažnai matomas nuotraukose – nuošliaužos daro savo, nudažo savaip. Gerai dar, jei tik nudažo, nes įvairios stichijos, pavyzdžiui, taifūnai, vietiniams pareigūnams tolygu įsakymui uždaryti parką. Liwu upei prireikė milijonų metų, kad šioje vietovėje susidarytų tarpeklis, kuris ir leido palei upę nutiesti keliolikos kilometrų kelią, tačiau modernioje Taroko istorijoje reikia minėti ne tiek upę, kiek gyvybes čia palikusius darbininkus – 226 žuvo, dar virš 700 buvo sužeisti.

PR010856
Tuneliai, tuneliai, tuneliai…

 

PR010873
Išgraužos, išgraužos, išgraužos…

 

PR010868
Vyrai užsitiesė viršuje sietką, kuri prigauna šiukšles ir toliau daro… Tunelius, tunelius, tunelius…

 

Ir nežinau, kaip ši vieta atrodo iš taksi ar autobuso iššokant tik populiariausiose vietose, tačiau man, beveik visą atkarpą (ir kelius į šoną) nuėjus pėsčiomis, pirminis įspūdis pasikeitė. Eini pėsčiomis po tomis uolomis išskaptuotais koridoriais ir matai, kaip uolienos sluoksniai guli vienas ant kito, taip ir laukdami savo eilės išsinerti ir nukristi. O gal taip tik atrodo, bet kartais iš tiesų norėdavosi kyštelti ranką ir ištraukti kokį gabaliuką – sulaikydavo tik grandininės reakcijos baimė.

PR010827

Ne kartą teko matyti, kaip ant kelio krito kumščio ar kiek mažesni gabaliukai, tačiau, matyt, viskas paskaičiuota – pavojingiausios vietos uždarytos, o tiesiog pavojingose prašo užsidėti šalmus, kuriuos dalina nemokamai. Nemokamai, tačiau toli gražu ne visur, tad aš kartais dėl lietaus, o kartais profilaktiškai, lietsargio nesuskleisdavau.

Paradoksalu, tačiau greta bendro gero įspūdžio (malonu būti, gražu, įdomu, grynas oras) labiausiai man įstrigo ne pavienės akmeningosios vietos, bet maršruto gale esančios karštosios versmės. Kilometrą iki jų esantis takas yra vienas populiariausių, o štai iki versmių jau retas, kuris ateina. Aš irgi, tikėtina, jog būčiau palūžęs, nes nors oficialiame parko puslapyje buvo minima, kad versmės atidarytos, priėjus pasirodė užtvara “do not cross”. Gerai, kad pakeliui mane iki jų prigriebė vietinis, tipišku stiliumi numojęs į viską ranką – sako tik nutinka kam kas, tai profilaktiškai ir uždaro. Ir iš tiesų, gulint kai kuriuose prie versmės susidariusiuose baseinėliuose matai virš savęs kabantį uolos gabalą.

Xiangde tample, Tianxiang, Taiwan

 

Baisu? Jeigu norėsi, kad būtų baisu, bus baisu.

Gyvenau šio žavaus pastato pašonėje - protestantų bažnyčios hostelyje. Protestantų ten nebeliko, bet bažnyčia ir hostelis likę. Greta dar yra krikščionių bažnyčios hostelis. Trumpai tariant - apsigyventi Taroko ar greta tikrai galima ir labai rekomenduotina nedaryti visa ko apibėgimo per vieną dieną.
Gyvenau šio žavaus pastato pašonėje – protestantų bažnyčios hostelyje. Protestantų ten nebeliko, bet bažnyčia ir hostelis likę. Greta dar yra krikščionių bažnyčios hostelis. Trumpai tariant – apsigyventi Taroko ar greta tikrai galima ir labai rekomenduotina nedaryti visa ko apibėgimo per vieną dieną.

Daugiau nuotraukų – https://www.flickr.com/